Zwinne zarządzanie

15.11.2023

Zwinne zarządzanie (ang. agile management) to sposób zarządzania projektami uznawany za jedną z najskuteczniejszych metod, prowadzącą do sprawnego osiągnięcia zadowalających efektów. Metodyki zwinne polegają na szybkim podejmowaniu decyzji przez zespół projektowy z uwzględnieniem proponowanych przez pracowników lub klientów rozwiązań i wskazówek. Jednocześnie dopuszcza się odstępstwa od pierwotnego planu działania i dopasowywanie kolejnych kroków do bieżącej, często zmiennej sytuacji.

Jak powstało zwinne zarządzanie projektami?

Pojęcie zwinnego zarządzania początkowo powiązane było wyłącznie z branżą IT, gdzie poszczególne etapy projektów trwały zbyt długo, powodując przestoje i opóźnienia w funkcjonowaniu firm. W niektórych przypadkach dochodziło do sytuacji, gdy po wypuszczeniu na rynek produktu lub oprogramowania okazywało się, że jest on już nieaktualny i nie odpowiada na potrzeby potencjalnych i obecnych klientów. Aby więc usprawnić i uelastycznić działanie przedsiębiorstw, opracowano tzw. zwinne metodyki, których stosowanie wiązało się z polepszeniem wyników firmy i poprawą zadowolenia odbiorców.

Na czym polega zwinne podejście do projektów?

Metody zwinne wykorzystują tzw. podejście zwinne, w którym członkowie zespołu stosują w swojej pracy krótkie polecenia, sprawnie dostarczając działające fragmenty systemu, będące odpowiedzią na pojawiające się zmiany i wymagania. Ponadto podejście polega na zarządzaniu pracownikami w taki sposób, aby skupiać się na ich wysokiej wydajności przy jednoczesnym zachowaniu zadowalającej jakości pracy.

W opublikowanym w 2001 roku Manifeście Programowania Zwinnego można przeczytać, że doskonalenie zwinnego podejścia doprowadziło do większego cenienia:

Metodyki Agile w zarządzaniu projektami

Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metodyk zwinnych zaliczane są:

Zwinne zarządzanie w kontekście HR

Koncepcja Agile znalazła zastosowanie także w kontekście zarządzania zasobami ludzkimi. Opracowane przez praktyków z branży HR tezy informują, że Agile HR polega na odkrywaniu nowych metod budowania i rozwijania angażującej kultury miejsc pracy dzięki praktycznym działaniom i wspieraniu w nich innych osób. Zaczęto wówczas bardziej cenić:

Wprowadzenie metod Agile do zarządzania zespołem może przyczynić się do poprawy komunikacji w firmie i zwiększenia zaangażowania pracowników, a co za tym idzie - poprawie mogą ulec jakość realizowanych projektów, atmosfera w miejscu pracy, zadowolenie potencjalnych i obecnych klientów oraz ogólne wyniki przedsiębiorstwa.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.