Pokolenie Z (ang. Generation Z) określa przedstawicieli pokolenia urodzonych w latach 1995-2012 (inne źródła definicji pokolenia mówią także o latach 1997-2012). Innymi nazwami pokolenia Z są: pokolenie C (od angielskiego przymiotnika connected - podłączeni do internetu), zoomerzy, pokolenie internetowe, czy Post-Millenialsi.
Pokolenie Z to młodzi ludzie, którzy dorastali i dorastają w czasach szybko rozwijających się nowoczesnych technologii, w których dostęp do internetu, smartfonów i social mediów stał się powszechny. Ze względu na to, że członkowie pokolenia dorastają w erze informacji, są oni zazwyczaj bardzo zręczni w obsłudze urządzeń elektronicznych i w posługiwaniu się nowymi technologiami.
Charakterystyczne cechy pokolenia Z to m.in. dążenie do równości, pluralizm kulturowy, troska o środowisko, tolerancja i otwartość na różnorodność, a także wysokie oczekiwania wobec pracy i kariery. Przedstawiciele generacji często wyróżniają się dużą pewnością siebie i łatwością w nabywaniu nowych umiejętności. Ponadto pokolenie stawia na work-life balance, aby życie zawodowe i prywatne stworzyły spójną całość.
W dzisiejszych czasach pokolenie Z stanowi ważną grupę konsumentów, a także pracowników, którzy wprowadzają na rynek pracy nowe pomysły i rozwiązania. Ze względu na ich innowacyjność i otwartość na zmiany, pokolenie Z jest uważane za ważne źródło innowacji i przemian w różnych dziedzinach życia.
Jednocześnie warto dodać, że zoomerzy nie mają oporów w publicznym wyrażaniu swojej opinii na temat pracodawców i warunków pracy. Będąc pierwszym pokoleniem nierozstającym się z urządzeniami mobilnymi, jego przedstawiciele często odczuwają potrzebę przynależności do grupy, przez co dzielenie się w sieci własnymi odczuciami jest dla nich porządkiem dziennym.
Warto podkreślić, że media społecznościowe mają ogromny wpływ na przedstawicieli pokolenia Z. Z tego też względu młodsi pracownicy często oczekują elastycznych godzin pracy, czy możliwości zdalnego wykonywania obowiązków. Warto podkreślić, że wizja budowania kariery zawodowej i dążenia do spełnienia może stać się dla nich przygniatająca, co powoduje częste zmiany stanowisk i dłuższe przerwy w pracy.