Pokolenie X

23.6.2023

Pokolenie X to osoby urodzone w latach 60. i 70. XX wieku. W niektórych publikacjach granica ta sięga początków lat 80., a osoby urodzone w latach 60., i pierwszej połowie lat 70. bywają nazywane pokoleniem przełomu. W Polsce przedstawicieli pokolenia X nazywa się również pokoleniem PRL-u lub pokoleniem „Nic na serio”.

Kim są przedstawiciele generacji X?

Co wiemy o pokoleniu X? Mówi się, że generacja X to osoby zagubione w chaosie współczesności. Na kształtowanie się pokolenia X ogromny wpływ miał czas, w którym dorastali. W Polsce połączyły ich przełomowe doświadczenia i wydarzenia, takie jak okres PRL-u, powstanie Solidarności czy upadek komunizmu. Pamiętają oni również czasy zimnej wojny.

Osoby z generacji X doświadczyły też skutków zaburzonych relacji między życiem prywatnym a zawodowym, szczególnie jako dorastające dzieci rodziców, którzy starali się poradzić sobie z okresem transformacji ustrojowej i początkami gospodarki rynkowej.

Warto zaznaczyć, że okres, który przypadał na dzieciństwo i dorastanie pokolenia X, miał niebagatelny wpływ na ich wartości, motywacje czy stosunek do pracy zawodowej. Pamiętajmy jednak, że nie każdy przedstawiciel danego pokolenia będzie reprezentował takie same wartości i postawy oraz wiódł taki sam styl życia.

Charakterystyka i cechy generacji X

Członkowie pokolenia X mieli szansę wkroczyć w życie zawodowe w latach 90. i korzystać z wolnego rynku lub dostosować do niego swoją karierę. Z jednej strony więc dorastali w czasach kryzysu ekonomicznego lat 70., z drugiej zaś w okresie wzrostu poziomu życia i coraz powszechniejszego dostępu nie tylko do telewizji (która była ich głównym źródłem informacji), ale także internetu oraz social mediów.

Niebagatelne znaczenie w kontekście generacji X miał nagły rozwój technologii, który wymagał od tej generacji nieustannej aktualizacji informacji i zdobywania nowych umiejętności.

Obecnie pokolenie X korzysta z sieci i mediów społecznościowych, jednak internet służy im zazwyczaj do pozyskiwania informacji, zakupów online, przeglądania treści poradnikowych czy recenzji produktów (dzielą się także swoją opinią). Zakładają też konta w social mediach, jednak mają do nich ostrożny stosunek.

Osoby te często są przywiązane do tradycji i tradycyjnych kontaktów międzyludzkich. Wierzą w autorytety, są ambitne, skoncentrowane na swojej karierze i bardzo szybko się usamodzielniały.

Przedstawiciele pokolenia X na rynku pracy

Ludzie urodzeni w latach 60. i 70., podobnie jak ich rodzice (czyli pokolenie baby boomers) cenią sobie stabilizację zawodową.

Pokolenie X to osoby uznawane za produktywne oraz lojalne wobec pracodawcy. Niekiedy określani bywają jako pracoholicy o wysokich standardach pracy. Tego samego często oczekują od swoich podwładnych i bywają bardzo mocno wyczuleni na brak kompetencji. Co więcej, osoby urodzone w tym okresie są zorientowane na sukces, aktywne społecznie i zawodowo, sumienne i uznające autorytety, ale niezbyt przywiązane do hierarchii. Przypisuje się im również miano osób samodzielnych w podejmowaniu decyzji. Aby pracować efektywnie, potrzebują poczucia przydatności i wsparcia ze strony przełożonych czy współpracowników.

Początki kariery dla większości z nich nie były łatwe i przypadały na czas przemian gospodarczych, dlatego osoby te za naturalną uznają potrzebę awansu zawodowego i wiedzą, czym jest ciężka praca. Z drugiej strony uważa się także, że to właśnie przedstawiciele tej generacji dostali szansę realizacji szybkiej kariery oraz rozwoju własnych firm, a dziś piastują dobrze płatne stanowiska. Kieruje nimi potrzeba sensu podejmowanych działań. Cenią sobie możliwość rozwoju, a praca jest dla nich wartością samą w sobie. Generacja X potrzebuje stabilizacji zawodowej. Większość jej przedstawicieli spędza w jednej firmie wiele lat, mocno się z nią identyfikując. Osoby reprezentujące generację X są jednak gotowe na zmiany i dobrze sobie z nimi radzą. Pokolenie X uchodzi za cierpliwe, a jego przedstawiciele wykazują umiejętności kategoryzowania zadań i dobrze zarządzają czasem.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.