Offboarding (pol. „opuszczenie pokładu”) to nazwa procesu, jaki należy przeprowadzić w związku z odejściem pracownika z firmy. Offboarding pracownika składa się z kilku etapów, uwzględniających konkretne procedury, zasady i wartości, które ułatwiają rozwiązanie obowiązku świadczenia pracy w przyjaznej atmosferze.
Odejście pracownika firmy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia pewnych działań, których celem jest rozwiązanie współpracy w pogodnej atmosferze. Proces offboardingu nie polega jedynie na wręczeniu wypowiedzenia przez jedną ze stron, ale także obejmuje takie aspekty jak poinformowanie o zmianach zespołu, przekazanie obowiązków, przeprowadzenie rozmowy z odchodzącym pracownikiem, czy podjęcie konkretnych działań administracyjnych. Jak wygląda offboarding krok po kroku?
Podczas pierwszej rozmowy rozstaniowej dochodzi do wręczenia wypowiedzenia przez pracownika lub pracodawcę. Określa się wówczas formalne warunki rozstania, a także ustala zasady wypowiedzenia i wykorzystania zaległego urlopu.
O zmianie w postaci odchodzącego pracownika należy poinformować także pracowników, którzy będą kontynuować działalność w firmie. Niezwykle ważne jest podanie informacji o terminie zakończenia współpracy, zmianach zachodzących w związku z odejściem i ewentualnym przeniesieniu obowiązków pracownika na inne osoby.
Kolejnym krokiem jest rozdysponowanie zadań dotychczasowego pracownika pomiędzy osoby w zespole. Może tego dokonać zarówno sam przełożony, jak i kierownik we współpracy z osobą odchodzącą, która wytłumaczy sposób wykonywania obowiązków i wyjaśni związane z nimi kwestie.
Podczas offboardingu warto również przeprowadzić rozmowę podsumowującą przebieg zatrudnienia. Taka rozmowa może być doskonałym źródłem opinii pracownika o firmie i sposobie jej funkcjonowania, co ułatwia wprowadzenie ewentualnych zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem. To także okazja do wyrażenia szacunku do pracownika i przedstawienia referencji przydatnych przy poszukiwaniu nowej pracy. Oczywiście można także podziękować za dotychczasową współpracę i np. zorganizować pożegnalne party.
Ilość zadań związanych z administracją zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, jednak do najczęściej wykonywanych należą: zablokowanie dostępu do systemów i poczty służbowej, zdanie sprzętu służbowego, przekazanie dokumentów, czy zabranie rzeczy osobistych.
Coraz częściej w procesie offboardingu stosuje się także praktykę utrzymywania kontaktu z osobą, która odeszła z firmy. To sposób na podtrzymanie pozytywnych relacji i możliwość nawiązania ponownej współpracy na nowych zasadach w przyszłości. Utrzymywanie kontaktu z byłym pracownikiem może mieć także pozytywny wpływ na jego opinię o firmie, co zwiększa prawdopodobieństwo polecania przedsiębiorstwa jako przyjaznego miejsca pracy.