Offboarding

21.6.2023

Offboarding (pol. „opuszczenie pokładu”) to nazwa procesu, jaki należy przeprowadzić w związku z odejściem pracownika z firmy. Offboarding pracownika składa się z kilku etapów, uwzględniających konkretne procedury, zasady i wartości, które ułatwiają rozwiązanie obowiązku świadczenia pracy w przyjaznej atmosferze.

Na czym polega offboarding pracownika?

Odejście pracownika firmy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia pewnych działań, których celem jest rozwiązanie współpracy w pogodnej atmosferze. Proces offboardingu nie polega jedynie na wręczeniu wypowiedzenia przez jedną ze stron, ale także obejmuje takie aspekty jak poinformowanie o zmianach zespołu, przekazanie obowiązków, przeprowadzenie rozmowy z odchodzącym pracownikiem, czy podjęcie konkretnych działań administracyjnych. Jak wygląda offboarding krok po kroku?

#1 Rozmowa na temat zakończenia współpracy

Podczas pierwszej rozmowy rozstaniowej dochodzi do wręczenia wypowiedzenia przez pracownika lub pracodawcę. Określa się wówczas formalne warunki rozstania, a także ustala zasady wypowiedzenia i wykorzystania zaległego urlopu.

#2 Poinformowanie zespołu

O zmianie w postaci odchodzącego pracownika należy poinformować także pracowników, którzy będą kontynuować działalność w firmie. Niezwykle ważne jest podanie informacji o terminie zakończenia współpracy, zmianach zachodzących w związku z odejściem i ewentualnym przeniesieniu obowiązków pracownika na inne osoby.

#3 Przekazanie obowiązków

Kolejnym krokiem jest rozdysponowanie zadań dotychczasowego pracownika pomiędzy osoby w zespole. Może tego dokonać zarówno sam przełożony, jak i kierownik we współpracy z osobą odchodzącą, która wytłumaczy sposób wykonywania obowiązków i wyjaśni związane z nimi kwestie.

#4 Przeprowadzenie exit interview

Podczas offboardingu warto również przeprowadzić rozmowę podsumowującą przebieg zatrudnienia. Taka rozmowa może być doskonałym źródłem opinii pracownika o firmie i sposobie jej funkcjonowania, co ułatwia wprowadzenie ewentualnych zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem. To także okazja do wyrażenia szacunku do pracownika i przedstawienia referencji przydatnych przy poszukiwaniu nowej pracy. Oczywiście można także podziękować za dotychczasową współpracę i np. zorganizować pożegnalne party.

#5 Działania administracyjne

Ilość zadań związanych z administracją zależy od rodzaju przedsiębiorstwa, jednak do najczęściej wykonywanych należą: zablokowanie dostępu do systemów i poczty służbowej, zdanie sprzętu służbowego, przekazanie dokumentów, czy zabranie rzeczy osobistych.

#6 Program dla alumnów

Coraz częściej w procesie offboardingu stosuje się także praktykę utrzymywania kontaktu z osobą, która odeszła z firmy. To sposób na podtrzymanie pozytywnych relacji i możliwość nawiązania ponownej współpracy na nowych zasadach w przyszłości. Utrzymywanie kontaktu z byłym pracownikiem może mieć także pozytywny wpływ na jego opinię o firmie, co zwiększa prawdopodobieństwo polecania przedsiębiorstwa jako przyjaznego miejsca pracy.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.