Kultura organizacyjna może mieć wiele definicji, ale najprościej można stwierdzić, że dotyczy ona zbioru wspólnych poglądów, społecznych norm, systemów wartości, znaczeń, zachowań, celów i zwyczajów, które stanowią charakterystyczny wyróżnik danej firmy.
Kultura organizacyjna Scheina – poziomy
Edgar Schein to najpopularniejszy badacz tej definicji. Według niego, pojęcie kultury organizacyjnej można porównać do góry lodowej.
- Fundamentem tej góry są założenia podstawowe. Jest to najtrwalszy, głęboki, a jednocześnie trudny do zdefiniowania poziom kultury, stanowiący trwałą podstawę kultury organizacji. Jest to niewidoczny poziom, na który składają się: charakter i natura człowieka, integracja wewnętrzna, organizacja, specyfika otoczenia.
- Pośrodku tej góry lodowej znajdują się normy i wartości. Są one obecne najczęściej w wizerunku i celach firmy, cechach charakterystycznych przedsiębiorstwa, stereotypach i kulturach alternatywnych, stylu zarządzania, relacjach z otoczeniem.
- Artefakty – czyli wytwory określonej kultury, widoczne dla innych elementy w danej firmie. Możemy tutaj wyróżnić
- artefakty językowe, czyli biurowe historie, legendy na temat sukcesów firmowych,
- artefakty behawioralne – są to wyznaczniki tworzące kulturę organizacyjną, niepisane normy i zasady, a także tradycje, np. ,,czwartkowe obiady”.
- artefakty fizyczne – możemy tutaj zaliczyć wystrój wnętrz, pokoje do relaksu, czy dress code.