Feedback

25.6.2023

Feedback (pol. informacja zwrotna) - to pojęcie, które jest używane już nie tylko w branżach biznesowych, ale także na co dzień, podczas zwykłych rozmów. Mówiąc najprościej, feedback oznacza udzielanie informacji zwrotnej, będącej reakcją na dany komunikat, treść, produkt, czy sposób wykonania usługi. To także określenie na ocenę zachowania innych, sytuacji, konkretnego działania, czy ukończenia projektu. Przekazanie informacji zwrotnej może być początkiem istotnych zmian, pozwalających na udoskonalenie dotychczasowej pracy.

Feedback negatywny i pozytywny - czym się różnią?

Negatywny feedback to nic innego jak skrytykowanie danego działania i wyrażenie niepochlebnej opinii na jego temat. Przekazując informację zwrotną, należy jednak pamiętać o wyrażeniu jej w odpowiedni sposób, aby była ona motywująca i konstruktywna. Odpowiednie wypowiedzenie negatywnej opinii może być impulsem do zmian i zastanowienia się nad sposobem postępowania.

Z kolei pozytywny feedback to wyrażenie swojego zadowolenia i przychylnego podejścia do danej sytuacji, czy wypowiedzianego komunikatu. Jego celem zwykle jest docenienie wykonanej pracy, pochwała i poparcie konkretnych zachowań lub działań. Pozytywna informacja zwrotna może motywować zespół do realizacji swoich zadań z większym zaangażowaniem.

Wpływ informacji zwrotnych na pracowników

Głównym celem feedbacku jest poprawa wydajności pracownika i wskazanie mu obszarów, które należałoby doskonalić lub utrzymywać na podobnym poziomie jakości. Zadaniem feedbacku może być zarówno wskazanie błędów i konstruktywna krytyka konkretnych działań, jak i chęć pochwały danych zachowań i wyrażenie zadowolenia względem pracownika. Niezależnie od rodzaju informacji zwrotnej należy pamiętać, że może mieć ona ogromny wpływ na motywację zespołu do pracy, jego podejścia do wykonywanych obowiązków, czy poczucie własnej wartości.

Zasady udzielania informacji zwrotnej

Sposób przekazywania informacji zwrotnej jest podstawą porozumienia pomiędzy pracownikami a przełożonymi. Podczas udzielania feedbacku należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, mających wpływ na prawidłowe zrozumienie komunikatu. Wówczas należy podkreślić, że:

Nie ulega wątpliwości, że konstruktywna krytyka może mieć wpływ na poprawę wydajności zespołu i całego funkcjonowania firmy. Zarówno przy wykazywaniu pochwały, jak i określaniu obszarów do poprawy należy pamiętać o odpowiednim podejściu do przełożonych, aby ci nie poczuli się urażeni opinią, a jedynie potraktowali ją jako chęć zmotywowania ich do dalszej pracy i zachęcenia do analizy własnych zachowań lub sposobu wykonywania zadań.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.