Coaching

26.6.2023

Coaching (pol. trenowanie) to proces wspierania i rozwijania potencjału jednostki lub grupy poprzez wykorzystanie różnorodnych narzędzi, technik i metod. Coaching pomaga osobom lub zespołom zdefiniować ich cele, odkryć ich mocne strony, zidentyfikować obszary do rozwoju oraz opracować plany działania, które prowadzą do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Proces coachingu polega na współpracy coacha (trenera zachowań) z pracownikiem lub całym zespołem, a celem działań jest inspirowanie do maksymalizacji zawodowego potencjału.

Na czym polega coaching?

Profesjonalny coaching opiera się na relacji wzajemnego zaufania pomiędzy coachem a trenowanymi jednostkami. Z tego też względu coaching często porównywany jest do pracy wykonywanej przez psychologa, z tą różnicą, że rolą coacha zwykle jest pomoc w odkrywaniu osobistego potencjału trenowanego (np. poprzez realizowanie konkretnych zadań), zaś zadaniem psychologa jest wysłuchiwanie pacjenta i ewentualne doradzanie w zrozumieniu nurtujących spraw.

W procesie coachingu zarówno trener, jak i klient skupiają się na osiągnięciu konkretnych celów, jednocześnie analizując słabe i mocne strony trenowanego. Dzięki zwiększaniu samoświadomości klienta, coaching skupia się na opracowaniu planu działania, który ułatwi osiągnięcie sukcesu w danej dziedzinie.

W trakcie sesji coachingowych coach stawia pytania, słucha uwag i wskazuje sposoby rozwiązywania problemów. Jednocześnie trener ułatwia klientowi zrozumienie własnych emocji, podejścia do pewnych spraw i opracowanie metod radzenia sobie ze stresem, czy prawidłowego wykonywania powierzonych zadań.

Coaching często dotyczy obszarów życia zawodowego (coaching biznesowy), ale może również dotyczyć życia osobistego (coaching indywidualny lub life coaching), relacji międzyludzkich, zdrowia i stylu życia (budowanie zdrowych nawyków żywieniowych), czy rozwoju duchowego. Istotą coachingu jest indywidualne podejście do klienta, dlatego metody coachingowe mogą być różne w zależności od potrzeb i preferencji klienta. Coaching może odbywać się zarówno w formie sesji indywidualnych, jak i grupowych, online lub offline.

Coaching w prowadzeniu firmy

Na coaching biznesowy często decydują się przedsiębiorcy i managerowie, których celem jest poprawa określonych dziedzin i wypracowanie wśród pracowników konkretnych kompetencji. Zorganizowanie sesji coachingowych dla zespołu może mieć kluczowe znaczenie w realizacji celów firmy czy w motywowaniu pracowników do samorozwoju i zwiększaniu ich zadowolenia z pracy.

Sesje coachingowe mogą skupiać się na takich aspektach jak m.in. poprawa pracy w zespole i chęć realizowania celów przedsiębiorstwa, rozwój osobisty pracowników, wypracowanie asertywności i umiejętności stawiania granic, wypracowanie umiejętności prawidłowego zrozumienia informacji zwrotnych (feedbacku) przekazywanych przez przełożonych, czy umiejętności oddzielania pracy od życia osobistego (coaching życiowy i biznesowy w jednym).

Warto podkreślić, że organizowanie regularnych spotkań z trenerami może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie firmy przez pracowników. Zespół może wówczas czuć się zaopiekowany i chętnie brać udział w realizacji nowych projektów czy w procesie rozwoju firmy.

Co więcej, coaching może być także skupiony na pracy z kadrą zarządzającą przedsiębiorstw. Wówczas managerowie mogą poznać obszary, które funkcjonują prawidłowo oraz te, które wymagają poprawy. Ponadto coaching może być doskonałym pomysłem na opracowanie właściwego podejścia do przełożonych, czy znalezienia metod przeprowadzania trudnych rozmów.

romb
fala

Wykorzystaj naszą technologię do
zbudowania zaangażowanego zespołu

Umów się na bezpłatną konsultację z naszymi ekspertami.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.