Urlop? Nie dziękuję, mam dużo pracy!

Magda Pietkiewicz
7 min czytania

Na zaangażowanie pracowników składa się wiele różnych czynników. Do najczęściej wymienianych należą atmosfera miejsca pracy, zakres obowiązków, czy relacje z przełożonymi. Jednak często pomijanym elementem całej układanki jest tzw. work-life balance i zdolność wypoczywania czy relaksowania się. Tak, zdolność – nie wszyscy pracownicy potrafią wykorzystać czas wolny w taki sposób, by „naładować akumulatory”. Wraz z rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym warto zastanowić się, co sprawia, że pracownicy czują równowagę i jak pracodawca może pomóc pracownikom w dobrym wykorzystaniu urlopu.

Jak wygląda work-life balance Polaków?

Równowaga ważna dla większości pracowników

Z badań przeprowadzonych przez Enpulse (styczeń 2020) wynika, że 70% ankietowanych twierdzi, że zachowuje odpowiednią równowagę pomiędzy pracą a życiem osobistym. Ponadto 58% (październik 2019) respondentów twierdzi, że zachowaniu takiej równowagi sprzyja atmosfera pracy w firmie, zaś 57% ankietowanych jest zdania, że ich przełożony rozumie, jak ważne jest utrzymanie work-life balance. Przeczytaj więcej w naszym artykule: Czy istnieje życie po pracy? Polscy pracownicy o work life balance.

Na podstawie tych wyników można stwierdzić, że pracodawcy powinni zwrócić większą uwagę na to, w jaki sposób w ich firmie wspierany jest ten element, pomagać pracownikom w utrzymywaniu wspomnianej równowagi.

Brak balansu prowadzi do wypalenia

Na co dzień ta umiejętność zachowania balansu to np. zostawianie spraw zawodowych i stresu z nimi związanego w miejscu i czasie pracy, powstrzymanie się od sprawdzania maila służbowego po godzinach pracy, czy chociażby pozostawienie spraw rodzinnych na czas przed lub po wykonaniu obowiązków zawodowych. Kiedy praca i życie prywatne zlewają się w jedno, traci się zdolność do odpoczywania, ale i skupienia na chwili obecnej.

To z kolei szybka i prosta droga do problemów – przemęczenia, większego stresu, objawów somatycznych (np. bóli głowy, obniżonej odporności), mniejszej wydajności i kreatywności, ale także wypalenia zawodowego. Pracownikom, którzy nie zachowują równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym oraz nie potrafią odpoczywać, trudno utrzymać wysoki poziom zaangażowania i satysfakcji z pracy.

Wakacje lekiem na wszystko?

Rzeczywistość urlopowa często nie rozpieszcza

Wakacje są okresem, który powinien sprzyjać powrotowi do wspomnianej równowagi, jednak wciąż wiele osób nie potrafi „wyłączyć trybu praca” nawet podczas wyjazdu. Dodatkowo nierzadko pracownicy odkładają urlop, bo wydaje im się, że zawsze mają zbyt wiele do zrobienia i każdy wolny dzień poskutkuje niewywiązaniem się z obowiązków.

Z drugiej strony wciąż zdarzają się pracodawcy, którzy mimo przysługującego pracownikom prawa do urlopu, traktują go jako specjalny przywilej, benefit i niechętnie patrzą na każde dni wolne, a kiedy już pracownik korzysta z urlopu, zakłócają mu wolny czas telefonami, mailami czy wręcz zlecają zadania do zrobienia „na wczoraj”.

Jak pokazują badania, jest to bardzo złe podejście, a odpowiedni odpoczynek przynosi dużo korzyści. Co ciekawe, wśród specjalistów zajmujących się badaniem wypoczynku brakuje jednoznacznej opinii, jak długi urlop jest bardzo korzystny dla zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników.

Badania i pozytywny wpływ dobrze wykorzystanego urlopu

Niemniej jednak niezależnie od jego długości, odpowiednio wykorzystany może pozytywnie wpłynąć na różne aspekty budujące zaangażowanie. Warto przytoczyć chociażby wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Ernst&Young w 2006, zgodnie z którymi każde dodatkowe 10 godzin wakacji pracownika skutkuje zwiększeniem jego efektywności o 8% w następnym roku.

W publikacji O. C. Tanner (2018) wykazano zaś, że istnieje pozytywna korelacja pomiędzy korzystaniem z co najmniej jednotygodniowego urlopu w okresie letnim a zaangażowaniem pracowników, ich stosunkiem do pracy i firmy. Przykładowo 70% ankietowanych, którzy byli na takich wakacjach, zadeklarowało, że są wysoce zmotywowani do działania na rzecz sukcesu organizacji (dla porównania w grupie „bez wakacji” wynik ten wyniósł 55%). 63% respondentów korzystających regularnie z co najmniej tygodniowych wakacji przyznało również, że mają poczucie przynależności do organizacji, a 65% osób - chciałoby pracować w niej przez najbliższy rok (w grupie „bez wakacji” analogiczne wyniki to 43% i 51%).

Jeśli chcesz budować zaangażowanie pracowników, nie zapominaj zatem o tym, jak ważnymi elementami jest ich wakacyjny odpoczynek, codzienny relaks i umiejętność oddzielenia życia prywatnego od zawodowego, zachowanie równowagi pomiędzy nimi. Pewnie w tej chwili możesz pomyśleć, że przecież to nie są rzeczy, które zależą od Ciebie. I właśnie w takim podejściu tkwi błąd wielu przełożonych.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Co zrobić, by urlop miał pozytywny wpływ na pracowników?

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, że swoimi działaniami mogą mieć ogromny wpływ na skuteczność urlopów w budowaniu zaangażowania. Przygotowaliśmy kilka porad, by pokazać Ci, jak wspierać pracowników w utrzymaniu work-life balance oraz praktykowaniu właściwego odpoczynku. Zacznij pracę nad każdym z punktów na naszej liście i obserwuj zmiany w kulturze firmy – poprawę zaangażowania, satysfakcji, czy efektywności pracy.

Szanuj czas wolny pracowników

Staraj się nie dzwonić i pisać maili do pracowników, kiedy są na urlopie lub po prostu już po pracy, nie wymagaj od nich, aby na wakacjach mieli ze sobą służbowy telefon czy sprawdzali służbowe maile. Dzięki temu wyrobisz w nich poczucie, że naprawdę mogą wyłączyć myślenie o pracy i cieszyć się wakacjami, czy czasem z rodziną.

Zadbaj o przekazanie obowiązków

Pracownik, który idzie na urlop, powinien przekazać wszystkie swoje obowiązki kompetentnemu współpracownikowi. Warto zachęcić pracownika do przygotowania instrukcji swoich obowiązków, dzięki temu osoba zastępująca łatwiej poradzi sobie z przejętymi okresowo zadaniami. W ten sposób pracownik będzie mógł cieszyć się niezakłóconym urlopem, nawet w sytuacji „pożaru”.

Zachęcaj, nie narzucaj

Stwórz pozytywną, zachęcającą atmosferę wokół tematu urlopów w firmie, do wniosków urlopowych staraj się podchodzić możliwie entuzjastycznie. Nie narzucaj pracownikom terminów i staraj się przyjmować elastyczne podejście – nie każdy lubi odpoczywać i planować wakacje w ten sam sposób, jest to silnie zależne od np. sytuacji rodzinnej, wieku, dlatego przykładowo narzucenie terminu wakacji może zadziałać zniechęcająco na pracownika.

Daj dobry przykład

Jeśli sam jesteś na urlopie, także staraj się „wyłączyć tryb praca”. Dzięki temu pracownikom łatwiej będzie przyjąć taką postawę podczas ich dni wolnych. Ponadto, okazane im zaufanie i wiara w to, że nawet bez Twojej kontroli wykonują swoje obowiązki najlepiej, jak potrafią, pozytywnie wpłyną na ich poczucie siły sprawczej i odpowiedzialności.

Bądź otwarty na indywidualne potrzeby pracowników

Czasem ogromnym wsparciem dla pracowników może być opcja pracy zdalnej przez kilka dni zamiast brania zwolnienia z powodu choroby dziecka, czy możliwość wyjścia z pracy godzinę wcześniej, aby zawieźć starszego rodzica do lekarza i odrobienie tego czasu innego dnia. Taka elastyczność pokazuje, że ich życie prywatne nie jest bagatelizowane, a pracodawca po prostu rozumie ich jak człowiek człowieka.

Edukuj pracowników

Niektórzy po prostu nie potrafią wypoczywać – stale potrzebują angażującego zajęcia niezależnie od sytuacji, przez co nie mogą osiągnąć balansu nawet po kilkunastu dniach wolnego. Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń, kursów, podczas których można nauczyć się technik relaksacyjnych, radzenia sobie ze stresem (np. kursy medytacji, mindfulness). Może takie warsztaty pomogłyby Twoim pracownikom?

Stwórz program well-beingowy

We współpracy ze specjalistami zaprojektuj program well-beingowy dostosowany do potrzeb Twojego zespołu – chcesz wiedzieć więcej o tym, co powinien zawierać taki program, aby pomóc budować zaangażowanie? Zapytaj o to samych pracowników – możesz w tym celu skorzystać z narzędzia do badania pracowników, takim jak platforma Enpulse.

Autorzy: Magda Pietkiewicz i Konrad Pilarski.

Przydatne linki:
https://hbr.org/2012/09/more-vacation-is-the-secret-sa.html

https://drive.google.com/file/d/17fWh1Rb2-GhtlpJZCtp5QwSCLgkGoIZh/view

Magda Pietkiewicz
Współtwórca platformy Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.