Unikaj Błędów: Pułapki samodzielnego przeprowadzania badania zaangażowania pracowników

Olga Bork
10 min
23.7.2024

Czy samodzielne przeprowadzanie badań pracowników zawsze oznacza korzyści dla firm?

Planując budżet, kadra zarządzająca niejednokrotnie musi z czegoś zrezygnować na rzecz tańszego rozwiązania. Czy ograniczenie kosztów na „tu i teraz” w dłuższej perspektywie jest opłacalne?  

Przykładem takich badań mogą być badania zaangażowania pracowników. Może się tym zająć dział HR. Nie wydaje się to być trudnym zadaniem. Zakres pytań można przecież znaleźć w Internecie, podobnie jak narzędzia do tworzenia ankiet. Teraz wystarczy ustawić, jaki ma być wybór odpowiedzi, rozesłać i gotowe. Analiza też nie powinna być problematyczna. Liczebność konkretnych odpowiedzi pokaże, na czym trzeba się skupić. Na tej podstawie można zaplanować działania, znaleźć rozwiązania i gotowe.  

Zastanówmy się krok po kroku z czym się mierzymy. Cały proces nie jest bardzo skomplikowany, wymaga jednak wiedzy i narzędzi.

  1. Informowanie o badaniu

Zacznijmy od początku – informacja o badaniu.

Ten etap ma duże znaczenie zarówno dla jakości pozyskiwanych danych jak i do chęci pracowników do wypełniania ankiet. Krok pierwszy zaufanie, krok drugi otwarta komunikacja. Od tego zależy, czy odpowiedzi będą szczere i czy w ogóle Pracownicy będą skłonni do udzielania odpowiedzi. Specyfika branży czy specyfika firmy definiuje całą komunikację.  

Praca nad responsywnością nie kończy się w momencie uruchomienia ankiet. Wymaga ciągłego monitorowania i adekwatnego reagowania. Nie zawsze mamy na to czas w natłoku codziennych obowiązków służbowych. Dodatkowo dane musimy widzieć w czasie rzeczywistym.

Jeśli na początkowym etapie popełnimy błędy, to udział pracowników, którzy odpowiedzą na ankiety będzie niski. Spowoduje to, że pozyskane dane będą przedstawiały jedynie mały wycinek rzeczywistości, a nie pełny obraz zaangażowania pracowników w organizacji. Wprowadzone na ich podstawie działania, mogą być całkowicie nieadekwatne. Koszty utraconego czasu, który mógłby być lepiej zagospodarowany na produktywne projekty, stanowią istotną stratę dla organizacji. Nie wspominając tu o niezadowoleniu pozostałej części załogi, która w badaniu się nie wypowiedziała a może mieć inne zdanie na wiele tematów. Responsywność w badaniu to najważniejsza sprawa!

W Enpulse zwracamy szczególną uwagę na sposób i rodzaj komunikowania pracownikom o badaniu. Przygotowujemy wszystkie niezbędne materiały informacyjne. Monitorujemy wyniki responsywności w trakcie pozyskiwania odpowiedzi. Wspieramy organizacje na każdym etapie komunikacji z pracownikami. Dbamy o to aby zapewnić bezpieczeństwo i anonimowość, wskazujemy sens i korzyści z badania dla pracowników. Niewątpliwie to jeden z atutów Enpulse.

  1. Zapewnienie anonimowości

Jednym ze sposobów uzyskania szczerych i prawdziwych odpowiedzi od pracowników jest zapewnienie anonimowości. Jeśli pracownicy czują się bezpiecznie, mamy większą szansę na otrzymanie szczerych informacji. Mechanizm działania użytych narzędzi, ochrona danych osobowych, sposób analizy odpowiedzi, przyjęty sposób kodowania – to jedne z aspektów, o które należy zadbać podczas przeprowadzania badania ankietowego. Mając odpowiednie narzędzie takie jak Enpulse, jest to proste i wygodne. Nie trzeba być ekspertem w tej dziedzinie.  

Powiedzmy, że wszystkie te punkty zostały wdrożone. Jednak pracownicy nadal nie mają zaufania do badania.  Większą poufność zapewnia użycie zewnętrznej bazy danych. Bez dostępu do odpowiedzi poszczególnych osób przez kogokolwiek w firmie.

Jeśli ankietowani nie uwierzą w swoją anonimowość, będą wybierać „bezpieczne” odpowiedzi, czyli skrajnie pozytywne lub neutralne. Spowoduje to, że uzyskane wyniki nie będą zgodne z rzeczywistością, a dalsze analizy będą bezproduktywne. Pracownicy mogą czuć się zniechęceni lub sfrustrowani nieprofesjonalnie przeprowadzonymi badaniami, co prowadzi do spadku morale i zaangażowania, a w konsekwencji do obniżenia produktywności, zwiększenia rotacji, pogorszenia jakości pracy i negatywnego wpływu na kulturę organizacyjną.

Enpulse dba o anonimowość, zarówno w kontekście zabezpieczenia baz danych i użytych rozwiązań informatyczno-analitycznych, jak i przy prowadzonej analizie wyników. W wiarygodny sposób przedstawiamy pracownikom, jak dbamy o poufność odpowiedzi. Zapewnienie anonimowości przez firmę zewnętrzną zwiększa zaufanie pracowników, poprawia jakość i szczerość odpowiedzi, prowadzi do bardziej wiarygodnych wyników badań, a także redukuje obawy dotyczące reperkusji. W rezultacie organizacja lepiej rozumie rzeczywiste potrzeby i problemy oraz ma możliwość przeprowadzenia skuteczniejszych działań naprawczych.

  1. Formułowanie pytań

Sposób zadania pytania w ankiecie to kluczowa sprawa dla całego procesu badawczego oraz późniejszych analiz i podjętych działań. Nie jest to tak proste, jak się może wydawać. Musimy brać pod uwagę wiele czynników, takich jak odpowiednia metodologia czy różnorodność czynników, które składają się na zaangażowanie pracowników. Pominięcie któregoś z ważnych zagadnień może wpłynąć na naszą analizę wyników. Jak mierzyć coś, co jest pozornie niemierzalne?  

Dochodzi do tego sposób, w jaki to pytania zadamy, jak je sformułujemy. Czy będą ono zrozumiane przez odbiorców? Czy w żaden sposób nie zasugerują odpowiedzi? Czy nie są zbyt szczegółowe? A może za ogólne? Czy wiemy, w jaki sposób sprawdzić istotność i rzetelność kwestionariusza? Jaka powinna być kolejność zadawanych pytań? Nie każdy bierze te kwestie pod uwagę tworząc pytania.

Niewłaściwie sformułowane pytania w ankiecie mogą prowadzić do gromadzenia niepełnych lub błędnych danych, co skutkuje podejmowaniem niewłaściwych decyzji zarządczych. Mogą one opóźniać wdrażanie nowych inicjatyw lub projektów, co skutkuje utratą potencjalnych korzyści i możliwości rozwoju.  

W tym punkcie nieocenioną wartość ma odpowiednia wiedza ekspercka z zakresu metodologii badań oraz na temat zaangażowania pracowników. Autorską metodologię badawczą Enpulse przygotowaliśmy na podstawie licznych teorii i opracowań przy wsparciu różnych podmiotów naukowych. Każda organizacja badająca zaangażowanie z Enpulse ma do dyspozycji wsparcie eksperta zarówno przy interpretacji wyników jak i planowaniu oraz wdrażaniu działań naprawczych. Firma może podejmować bardziej świadome i strategiczne decyzje, opierając się na ekspertyzie specjalisty. To pomaga unikać błędów i nieefektywności, co prowadzi do oszczędności.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk
  1. Analiza wyników

Przeprowadziliśmy ankietę i uzyskaliśmy odpowiedzi. Co teraz? Czy wiemy, co z nimi zrobić?  

Odpowiednia analiza wyników pozwala konkretnie określić, jaka jest sytuacja w firmie. Dzięki niej możemy zauważyć, jakie aspekty wymagają wsparcia, a jakie warto wzmacniać. Wyniki ankietowe można analizować na wiele różnych sposobów. Złożoność możliwości może spowodować, że będą one weryfikowane zbyt długo i na zbyt dużą skalę. Jak możemy wskazać konkretny poziom zaangażowania na podstawie uzyskanych danych?  

Jest to punkt, w którym wiele osób wpada w pułapkę subiektywnego czytania wyników. Pracownik HR jest wewnątrz firmy, najczęściej zna osobiście pracowników i menedżerów w organizacji. Czy w związku z tym potrafi spojrzeć na wyniki obiektywnie?

W trakcie analizy danych ważne jest ich odpowiednie przedstawienie w zrozumiały sposób. Raporty powinny być napisane tak, aby każdy mógł je zrozumieć. Wskaźniki i wykresy powinny być czytelne. Dochodzi jeszcze kwestia graficzna, która może wpłynąć na odbiór wyników. A może ktoś wolałby jednak pracować na danych surowych, w tabelach z liczebnościami?

Nieprawidłowe wyniki, które nie odzwierciedlają rzeczywistego poziomu zaangażowania pracowników, prowadzą do błędnych wniosków. Na podstawie niewłaściwych danych podejmowane są nieodpowiednie decyzje dotyczące zarządzania zasobami ludzkimi, co może pogorszyć sytuację, zamiast ją poprawić. Prowadzi to do ponoszenia kosztów naprawy skutków błędnych decyzji. Organizacja może opóźniać wdrażanie koniecznych zmian i popraw, ponieważ problemy nie są właściwie zidentyfikowane. Kierownictwo i menedżerowie muszą poświęcać czas na monitorowanie i zarządzanie procesem nieefektywnego badania, co odciąga ich od strategicznych zadań.

Tutaj nieocenione są odpowiednie wskaźniki. Lubimy pracować na mierzalnych liczbach. W Enpulse  Określamy konkretne wskaźniki zaangażowania pracowników, które stanowii syntetyczny miernik odzwierciedlający poziom zaangażowania. Na naszej platformie wyniki są dostępne w czasie rzeczywistym zarówno w formie graficznych raportów, jak i danych surowych.  

  1. Praca z wynikami

Przeanalizowaliśmy wyniki z ankiet. Uzyskaliśmy dane i wyciągnęliśmy wnioski. Jak teraz możemy pracować z naszymi wynikami  

Oprócz ogólnych wyników firmy, możemy uzyskać wyniki poszczególnych zespołów. Osoba odpowiedzialna za badanie w organizacji przekazuje wyniki zespołowe managerom. Oni również muszą interpretować dane swoich zespołów w odpowiedni sposób, bez patrzenia na nie jako ocenę pracy swoich podwładnych

Czy jedna osoba z działu HR jest w stanie omówić szczegółowo wyniki z każdym z managerów? Na bieżąco przypominać im o pracy ze swoimi zespołami? Czy ma zasoby do tego, aby proponować najbardziej efektywne rozwiązania i działania w odniesieniu do uzyskanych rezultatów? Czy ma czas na monitorowanie pracy z wynikami każdego z zespołów?

Nieskuteczne działania na podstawie wyników badania mogą prowadzić do braku zaufania do zarządu i działu HR, co negatywnie wpływa na atmosferę w firmie. Brak odpowiednich działań w odpowiedzi na wyniki może prowadzić do utrzymywania się problemów wpływających na efektywność pracy. Pracownicy mogą poczuć się niedoceniani i zniechęceni, gdy widzą, że ich opinie nie są uwzględniane, co prowadzi do obniżenia zaangażowania i motywacji. Przeciążenie pracowników HR może prowadzić do zwiększonego stresu, co negatywnie wpływa na ich zdrowie i samopoczucie.

Niesystematyczne podejście w pracy nad zaangażowaniem prowadzi do braku ciągłości w działaniach, co uniemożliwia długoterminowe planowanie i realizację strategii. Bez systematyczności trudno jest śledzić postępy i oceniać skuteczność podjętych działań.  

Na platformie Enpulse każdy menedżer ma bezpośredni dostęp do wyników swojego zespołu. Uzyskuje informacje i wskazówki już na poziomie platformy. Mniejsze zaangażowanie pracowników HR w pracę na danych z ankiet obniża koszty analizy, co pozwala na alokację zasobów do bardziej strategicznych działań.

Menedżer wszystkie przypomnienia otrzymuje automatycznie na e-mail, co ułatwia systematyczną pracę. Udostępniamy również bazę wiedzy z szerokim zakresem zasobów i materiałów wspierających rozwój kompetencji oraz ułatwiających pracę z wynikami badań.  

Ponadto, dostępna jest interaktywna karta pracy z wynikami, która pozwala planować i systematyzować pracę z danymi w zespołach. Administrator ma dostęp do wszystkich funkcji, co umożliwia mu łatwe monitorowanie pracy menedżerów.

Jak się okazuje, wdrażając nieadekwatne działania i narzędzia mające na celu poprawę zaangażowania pracowników, można w dłuższej perspektywie generować większe koszty niż regularny koszt zwalidowanego narzędzia badawczego z możliwością indywidualnych konsultacji z ekspertem. Pozorne zmniejszenie kosztów przy rozpoczynaniu ankiet z pracownikami prowadzi do ich zwiększenia w dłuższej perspektywie czasu. Narzędzie i wsparcie Enpulse pomagają zminimalizować ryzyko błędów i nieefektywności, co może prowadzić do oszczędności finansowych i operacyjnych. Przekierowanie badań pozwala organizacji skupić się na swoich kluczowych kompetencjach, podczas gdy eksperci zajmują się specjalistycznymi zadaniami. Współpraca z ekspertami pozwala firmie na lepsze dostosowanie się do rynku i utrzymanie przewagi konkurencyjnej.

Olga Bork
Specjalistką ds. badań Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.