Kolejna głupia ankieta

Magda Pietkiewicz
4 minuty czytania
14.3.2024

Znowu odciągają Cię od pracy na kolejną głupią ankietę?

Masz rację. Wypełnianie ankiet to nie jest to za co Ci płacą. I zgadzam się, większość jest, delikatnie mówić głupia. Zajrzyj do Internetu: jakim zwierzęciem jesteś, jakim środkiem transportu jesteś czy umiesz być kolorem? – tak, to strata czasu.

Ankiety w pracy pełnią zupełnie inną rolę. Ich zadaniem nie jest odciąganie Cię od pracy, bo to się nie opłaca Twojemu pracodawcy. Pracodawca płaci za wykonaną pracę.

Ankiety służą do tego, aby zebrać wiedzę o tym co jest Ci potrzebne w codziennej pracy po to żebyś pracował efektywniej. Jakie są Twoje relacje ze współpracownikami, co zrobić żebyś miał niższy poziom stresu i chętnie przychodził do pracy – te elementy są ważne, a z punktu widzenia pracodawcy dla jakości Twojej pracy. Z Twojego punktu widzenia istotne jest to żeby stres i relacje w pracy nie oddziaływały bezpośrednio na Twoim życiu poza biurem.

Zaangażowanie natomiast to nic innego niż chęć podjęcia pewnych działań oraz identyfikacja z celami i misją organizacji. W praktyce, jeśli będziesz zaangażowany to będziesz zadowolony ze swojej pracy, będziesz się rozwijał w zakresie, którego potrzebujesz, będziesz zdrowszy dzięki mniejszej ilości stresu.

Warto bliżej zapoznać się z zaangażowaniem i prowadzonymi badaniami.

romb
fala

Masz pytanie dotyczące zaangażowania?

Bezpłatną konsultację możesz wykorzystać na skonsultowanie dowolnego tematu zawiązanego z badaniem zaangażowania.
BEZPŁATNA KONSULTACJA rombkrzyżykkrzyżyk

Ale jak wykorzystywać ankietę/badanie na swoją korzyść?

Wszyscy jesteśmy egoistami. Jeśli zatem, jako pracownik, chcesz mieć konkretną korzyść z przeprowadzanej ankiety to warto przyjrzeć się procesowi całego badania zaangażowania. Na co warto zwrócić uwagę, skąd masz wiedzieć czy warto wkładać swój czas w ten konkretny projekt badawczy?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na sposób wdrożenia badania. Ważne jest abyś została/został poinformowany, że takie badanie jest planowane.

Dobrze, jeśli zostaniesz zaproszona/zaproszony wraz z pozostałymi pracownikami na spotkanie, gdzie dowiesz się o tym:

Transparentność wyników i informacja o tym jak będą wypracowywane działania “po” to jedne z ważniejszych informacji. Dzięki temu wiesz na ile faktycznie będziesz mieć wpływ na rozwój swojego miejsca pracy.

Zaufaj. Uwierz, dział HR/kadra zarządzająca ma naprawdę dużo spraw na głowie, kolejna ankieta z raportem na półkę nie jest tym czego potrzebują.

A jeśli widzisz, że ktoś nie pomyślał o tym co powyżej to może zwróć na to uwagę i pomóż w przeprowadzeniu takiej ankiety. Czasem w ferworze walki zapomina się o tym co oczywiste. Każdy czasem potrzebuje pomocy.

Jeśli nie odpowiadasz na ankietę to oznacza tylko jedno: nie chcesz nic zmienić lub nie interesuje Cię dalsza kariera w firmie, w której pracujesz. Nie szanujesz też czasu pracy, który ktoś poświęcił aby badanie przygotować.

Skąd taki wniosek? Odpowiedzi na ankietę to bezpośrednie i anonimowe przekazanie Twoich potrzeb i oczekiwań dotyczących Twojego miejsca pracy. To Twoja możliwość, aby zwrócić uwagę Twojego Managera/Dyrektora/Zarządu na te elementy, które uważasz, że dobrze działają w firmie i nie chcesz ich zmiany, ale też na te, które wg Ciebie wymagają interwencji.

Odpowiadając na ankietę masz wpływ na swoje miejsce pracy. A przecież to tu spędzasz dużą część swojego dnia. Twoje życie będzie łatwiejsze, jeśli będziesz pracować w sympatycznym otoczeniu z ludźmi, z którymi masz dobre relacje.

Magda Pietkiewicz
Współtwórca platformy Enpulse

Rekomendowane artykuły

Zapisz się do newslettera i zgarnij darmowe Ćwiczenia na obniżenie poziomu stresu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Zmotywowani.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, jako Administratora danych w celach marketingowych Administratora polegających na wysyłaniu na podany adres e-mail jego materiałów marketingowych. W każdej chwili mogę wycofać swoją zgodę.

Dziękujemy!

Od teraz nie ucieką Ci żadne informacę dotyczące zaangażowania pracowników!
Oops! Coś poszło nie tak. Sprawdź, czy poprawnie wpisałeś swój adres email.